۱۴۰۳ جمعه ۲۵ خرداد
Friday, June 14, 2024
سال جهش تولید با مشارکت مردم
جستجو
معرفی گروه مکانیک
مهندسی مکانیک یکی از رشته های تحصیلی آموزش عالی است که هدف آن ارتقاء سطح دانش مهندسی و تربیت کارشناسانی است که آموخته‏ های نظری و عملی آنها، هم سطح دانشگاه‏ ها و مراکز پیشرفته علمی و صنعتی جهان باشد. در علم مکانیک با استفاده از ریاضیات و مفاهیم فیزیکی به بررسی حرکت اجسام و نیروهای وارد بر آنها پرداخته می شود و با استفاده از نتایج بدست آمده، طرحی نو در زمینه فن‌شناسی و صنعت ارائه می‏ شود. قدمت علم مکانیک به اختراع چرخ و ساخت ابزار‌‌های اولیه مورد نیاز بشر برمی‌گردد و توسط دانشمندانی نظیر نیوتن و گالیله بسط و توسعه یافته است. به موازات انقلاب صنعتی در اروپا، مهندسی مکانیک به عنوان یک رشته دانشگاهی در نظر گرفته شد و اختراعات آن دوره تا حد زیادی وابسته به علم مکانیک گردید. اویلر ریاضیدان بزرگ سوئیسی در بیان ماهیت مهندسی مکانیک به این جمله اشاره می کند:
در حقیقت، دانش آموختگان مهندسی مکانیک وظایف محوله برای اجرای پروژه‏ های صنعتی شامل تحقیق و مطالعات اولیه، طراحی مقدماتی، محاسبات، تهیه نقشه‏ و مدارک فنی، تدوین فناوری ساخت، مدیریت اجراء و نگهداری را با آگاهی علمی و فنی در کلیه حوزه‏ های مرتبط با مهندسی مکانیک به عهده می گیرند.
  
فرصت های شغلی رشته در آینده
چشم‌انداز شغلی مهندسان مکانیک، امیدبخش و با استحکام است. فرصت شغلی این رشته در ایران نسبت به رشته‌های دیگر بسیار مناسب تر است. مهندسان مکانیک از روزگاران گذشته تا به امروز، اغلب در بخش‌های زیر نقش عمده‌ای ایفا می‌کنند:
1. هوا فضا
2. خودروسازی
3. واحدهای صنعتی و شیمیایی
4. واحدهای کشاورزی
5. فناوری نانو
6. رایانه و الکترونیک
7. ساختمان‌سازی
8. انواع فراورده‌های مصرفی
9. طراحی صنعتی
10. صنعت پزشکی و داروسازی
11. مهندسی انرژی
12. مشاوره مهندسی
 
 تاریخچه گروه
اقدامات اولیه برای تاسیس گروه مهندسی مکانیک در دانشگاه تربت حیدریه، در سال 1390  انجام پذیرفت و فعالیت این گروه در مهرماه سال 1391 با پذیرش 30 دانشجو در مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک آغاز گردید. در حال حاضر آزمایشگاه ها و کارگاه های تجهیز شده و فعال مرتبط با گروه مهندسی مکانیک در سطح دانشگاه، به شرح زیر می باشند:
رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی با تکیه بر امکانات و پتانسیل بالای منطقه از سال 1391، در دانشگاه تربت حیدریه تاسیس گردید. 
تاریخ به روز رسانی:
1402/09/20
تعداد بازدید:
9424
Powered by DorsaPortal